Green Card Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. Green Card çekilişine başvurmak için aranan şartlar nelerdir?

  Green Card başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmanız, veya en az 2 sene mesleki tecrübe gerektiren bir işte çalışmış olmanız gerekmektedir. Katılım için bunun dışında herhangi bir şart aranmaz.

 2. Green Card başvurusu için gerekli olan evraklar nelerdir?

  Green Card Başvuru formunu doldurduktan sonra sizden sadece biyometrik fotoğrafınız istenecektir. Resmi Başvuru için başka bir belge istenmemektedir.

 3. Green Card için Check-Up veya Sağlık Raporu gerekli mi?

  Green Card başvurularında Check-Up (Sağlık Raporu) istenmez.

  Kazandıktan sonra, sadece İstanbul'daki Amerikan Hastanesi'nden bir sağlık raporu istenmektedir. Bunun dışında herhangi bir hastaneden alınan sağlık raporu geçerli değildir.

 4. Green Card başvurusu için İngilizce bilmek şart mıdır?

  Green Card başvurusu için İngilizce bilmek şart değildir. Başvuru için ingilizce test yapılmaz

  Green Card başvurusu yapabilmek veya ABD vatandaşı olabilmek için İngilizce bilmek zorunlu değildir. Başvuru için ingilizce test yapılmaz. Bununla birlikte yaşayıp çalışmak istedigniz bir ülkenin dilini bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 5. 1 sene içinde kaç kez çekiliş yapılıyor? 1'den çok başvuru yapabilir miyim?

  Her sene genellikle sonbaharda ve Ekim'de 1 defa gerçekleştirilen çekilişe sadece bir kez başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvuruyu kendiniz yapabilir ya da başka birisi sizin adınıza yapabilir. Birden fazla başvuruda bulunan kişiler otomatikman diskalifiye edilirler.

 6. Katılım için yaş sınırı var mı?

  Yaş sınırı yoktur ama en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Eğer lise mezunu değilseniz o zaman son 5 yıl içinde 2 sene eğitim veya tecrübe isteyen bir iş dalında, en az 2 senelik bir iş deneyimine sahip olmanız gerekmektedir. Bunu belgelemek şart koşulmuştur.

 7. Green Card aileme neler sağlayacak?

  Eğer kazanırsanız sadece siz değil, eşiniz ve evli olmayan 21 yaşın altındaki çocuklarınız da kendi Green Card'larını alma şansına sahip olacaklar. Yani hem kendiniz hem de eşinizin başvurması halinde şansınızı ikiye katlamış olacaksınız. Böylece çocuklarınız Amerikan Hükümeti'nin verdiği eğitim burslarından yararlanabilir, kredi alabilir, eğitim harcamalarında % 80'e varan indirimlerden yararlanabilir.

 8. Kazandıktan sonra evlenirsem veya çocuğum olursa ne olur?

  Kazandığınız andan itibaren 6 aylık bir geçiş süresi olacak bu 6 ay içinde evlenir ya da çocuk sahibi olursanız haklarınızdan eşiniz ve çocuklarınız da yararlanabilecektir. Ancak, Amerikan Hükümeti'ne bunu bildirmeniz ve ek bir işlem yaptırmanız yeterli olacaktır.

  Fakat Green Card'ınız garantilendikten sonra evlenir ve çocuğunuz olursa onların Amerika'da yaşama hakkını alabilmeleri için 3 yıldan 4 yıla kadar beklemeleri gerekecektir.

 9. Green Card alabilmenin başka yolları var mı?

  Green Card Çekilişi, Green Card sahibi olmanın en ucuz ve en kolay yoludur bununla birlikte evet, iş yeri açmak suretiyle yatırım yapmak için 1 milyon dolarınız veya size sponsor olacak bir iş yeri sahibi varsa (aynı işi yapacak bir Amerikan vatandaşı bulunmadığını ispatlamak kaydıyla) bu durumlarda da Green Card sahibi olabilirsiniz.

 10. Amerikan vatandaşlığına geçmek için, Türk vatandaşlığından vazgeçmem gerekir mi?

  Hayır. Green Card aldığınızda 5 yıl süresince dilediğiniz gibi çalışıp, oturma hakkına sahip olacaksınız. Bu süreç sonunda Amerikan vatandaşlığına geçme hakkınız doğacak. Türk vatandaşlığınız ise eskisi gibi devam edecektir. Yani hem Türk vatandaşı, hem de Amerikan vatandaşı olacaksınız.

 11. Kazananlar nasıl seçiliyor?

  Bütün dünyadan yapılan başvurular bilgisayar programı aracılığıyla tamamen tesadüfi bir şekilde seçilmektedir. Her kıta ve ülkeden alınacak göçmen sayısı her sene değişiklik göstermektedir. Türkiye'den katılan herkes ile şansınız eşittir.

  Kazandığınız takdirde Amerikan hükümeti tarafından kazandığınıza dair bir mektup normal posta yoluyla formda belirttiğiniz adresinize ulaştırılacaktır.

 12. Başvuru süreci ve sonrasını nasıl takip edeceğim?

  Fotoğraflarınız ve gerekli bilgilerinizi eksiksiz şekilde ödemenizle birlikte bize elektronik ortamda göndereceksiniz. Sizin adınıza ABD Göçmenlik Dairesi'ne eksiksiz ve doğru bir şekilde katılımı gerçekleştireceğiz. İşlem tamamlandığında sonucu size eposta ile bildireceğiz.

  Bahar aylarında sonuçlar açıklandığında da sizin adınıza takip edip, kazandığınız taktirde sonucu size bildireceğiz.

 13. Kazanma şansım nedir?

  Kazanma şansınız, vatandaşı olduğunuz ülkeye ve kıtaya göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye, Avrupa kıtası katılımcıları içinde yer almaktadır. Afrika ve Asya ile kıyaslandığında, daha iyi yaşam şartları olan Avrupa'dan genel katılımcı oranının daha az olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla da Türkiye'den yapılan katılımcıların şansı daha yüksektir. Son yapılan çekilişte, Türkiye'den yaklaşık 4500 katılımcı Green Card alma hakkı kazanmıştır. Bir sonraki çekilişte siz de Green Card kazanan katılımcılardan biri olabilirsiniz.

  Green Card, Amerikan Vatandaşı olmak isteyen kişiler için verilmektedir. Green Card, ABD Vatandaşlığına geçiş sürecidir. Bu süreçte bir Amerikan Vatandaşı ile aynı haklara sahip olursunuz. Siz de Amerika hayalleriniz gerçekleştirmek istiyorsanız başvurunuzu hemen yapın!

  EPOSTA

  info@americanruyasi.com