Hangi Vizeler?

Vize Başvurusu

Amerika’da yaşamayı planlayan girişimciler hangi vize turue başvurmalarid daha doğru olacaktır. Uzun süreli bir iş ve yaşam planı yapanlara uygun vize türüne başvurarak uzun süreli kalışlarını yasal duruma getirmeleri gerekmektedir.

İlk etapta E-2 yatırımcı vizesine başvurmak düşünülebilir. Bu vize türünde şirket sahibi veya yöneticisi (genel müdür vs. iseniz) olarak 5 senelik vize alıyorsunuz. Genel olarak E-2 vizesinin özelliklerinden ve şartlarından bahsetmek gerekirse;

 • 5 senelik ciddi ve detaylı bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. Neler yapacağınızı ve hedeflerinizi abartısız bir şekilde anlatın. Hedeflerinize nasıl ulaşacağınız konusunu doğru bir şekilde anlatmak buradaki en önemli madde. İş planında, R&D konusuna değinmek her zaman artı.
 • İş kurmak için kullanacağınız kapital miktarı, işin kapsamına göre değişmekle birlikte avukatlar tarafından genelde minimum $50K olması gerektiği yönünde geri bildirim aldım. Tabi ki siz $45K yatırım yapıyorsanız kesinlikle vize alamayacaksınız diye bir durum söz konusu değil.
 • Vizenizi başka bir yerde çalışmak veya yeni bir iş kurmak için kullanamıyorsunuz.
 • Vizenizin süresi toplamda 5 sene oluyor. Tabi ki bu süreyi ilk etapta 5 sene olarak vermiyorlar. Her sene şirketinizin mali durumunu ve iş planında belirtmiş olduğunuz hedeflere ne kadar ulaştığınızı kontrol edip ilk senenin sonunda vize uzatmak için başvuru yapıyorsunuz.
 • Bu vize türünde Green Card başvurusu yapamıyorsunuz. Amerika’da çalışma ve oturum izinlerinden bazılarında belirli bir süreden sonra Green Card’a başvuru hakkınız oluyor. Bu vize türünde Green Card hakkınız yok. Tabi ki Green Card çekilişine katılabilirsiniz o ayrı bir konu 🙂
 • Sizinle birlikte Amerika’ya taşınan eşiniz varsa oturum izninden faydalanabiliyor fakat çalışma izni olmuyor.
 • Başvurunuzun sonuçlanması genelde 3–6 ay arası sürmekte. Ekstra masraflara katlanarak hızlandırılmış başvuru da yapabilir ve 1 ay içerisinde sonuç alabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim vize türünden son anda vazgeçerek L1-A vizesine başvuru yaptım. Bunun nedeni; L1-A vizesiyle yurtdışındaki bir şirketin Amerika şubesine personel gönderiminin E-2 vizesi almaktan daha kolay olmasıydı. Bunun yanı sıra, bizim iş için ortalama beklenen kapital de $200K’idi. İlk etapta bunu karşılamak biraz zor olacağı için L1-A vizesi benim açımdan daha uygun oldu.

Genel itibariyle L1-A vizesinin E2’den farkları;

 • 1 senelik süreyle verilmesi ve her sene sonunda yenilenmesi
 • İkinci başvuruyla birlikte, yani ilk senenin sonunda, Green Card başvurusu da yapabiliyorsunuz. Bence en önemli avantajı bu. Amerika’da Green Card alanların çoğunluğu L1 vizesi üzerinden Green Card’a geçmiş kişiler(Loto’ya katılıp alanları saymıyorum).
 • L1-A vizesi aldığınızda eşinizde çalışma iznine sahip olabiliyor. Bu da, çift olarak gidenler için iş gücü açısından önemli bir fayda. Eşiniz siz vize aldıktan sonra ayrıca başvuru yaparak yaklaşık 2–3 ay içerisinde kendi vizesini(L2) alabiliyor.

Vize başvurunuz esnasında pasaportunuz sizde kaldığı için seyahat edebiliyorsunuz. Amerika’da toplam kalış süreniz dolduğu ve vize sonucunuz açıklanmadığı halde seyahat ederseniz, Amerika’ya dönüşünüz zor olacaktır. Bu durumda başvuru onayınızı kendi ülkenizde beklemek durumundasınız. Başvurunuzun onaylandığında da Amerikan Konsolosluğu’na giderek vizenizi pasaportunuza bastırabilir daha sonrasında dilediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz.. Benim sürecim bu şekilde olmuştu.

  Green Card, Amerikan Vatandaşı olmak isteyen kişiler için verilmektedir. Green Card, ABD Vatandaşlığına geçiş sürecidir. Bu süreçte bir Amerikan Vatandaşı ile aynı haklara sahip olursunuz. Siz de Amerika hayalleriniz gerçekleştirmek istiyorsanız başvurunuzu hemen yapın!

  EPOSTA

  info@americanruyasi.com