Green Card Nedir? Başvuru Nasıl yapılır?

Green Card Başvurusu ABD tarafından her yıl düzenlenen resmi bir göçmenlik programıdır.

Green Card, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama ve çalışma hakkı veren geçici bir kimlik belgesidir. Green Card ile bir süre Amerika’da yaşadıktan sonra tam vatandaşlığa geçiş yapabilirsiniz. Green Card sahipleri diğer tüm Amerikan vatandaşları ile aynı haklara sahip olurlar.

Green Card verilmesinin asıl amacı, ABD nüfusundaki kültür çeşitliliğini dengelemektir. Amerika Birleşik Devletleri’ne diğer yollarla çok göç veren ülkeler (Örneğin: Çin, Meksika, Kanada, Hindistan, Pakistan) bu programa katılamazlar. Genelde daha az göç gönderen ülkelerin vatandaşları bu çekilişe katılabilir. (Örneğin: Türkiye, Yunanistan, Norveç, Belçika, Almanya vs.)

Green Card çekilişi her sene düzenlenmektedir. Dünyadan katılımcılar arasından rastgele seçilen 55 bin kişiye Green Card verilmektedir.

Belirttiğimiz üzere, bu bir çekiliştir. ABD, her sene piyango gibi bir çekiliş yapar. Bu çekiliş bilgisayar ortamında elektronik olarak yapılır. Rastgele kişiler seçilir. Seçilen kişiler gerekli şartları tamamladığı takdirde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına aday olarak yaşama ve çalışma hakkı elde eder. Bu çekilişin resmi adı, Diversity Visa Lottery Program’dır. Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1990 yılından bu yana her sene aralıksız olarak düzenlemektedir.

Green Card almaya hak kazanan kişiler, Amerika Birleşik Devletleri içinde istediği eyalet/bölge veya şehire yerleşebilirler. Orada iş kurabilirler, çalışabilirler ve yatırım yapabilirler. Green Card sahipleri için ABD’de her hangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Diğer tüm Amerikan vatandaşlarıyla aynı yasal haklara sahip olurlar.

Green Card ile ABD’de yaşamaya başladıktan sonra 5 yıl içinde 36 ay vergi öderseniz tam vatandaşlığa başvurma hakkınız olur. Bu süreç sonunda Amerikan vatandaşı olursunuz. Daha önce belirttiğimiz gibi Green Card, bir adaptasyon sürecidir. ABD’de yaşamaya uygun musunuz, değil misiniz, bunu anlayabileceğiniz bir süreçtir.

Green Card Avantajı nedir?

Green Card, size ve tüm ailenize Amerika’da yaşama ve çalışma hakkı kazandırır. Sizinle birlikte eşiniz ve 21 yaş altındaki bekar çocuklarınız da Green Card kazanmış olur. Green Card sahipleri ABD’de seçme ve seçilme hakkı dışında tüm haklardan yararlanırlar. Kendi şirketlerini kurabilirler. Özel okullardan ve üniversitelerden burs alma hakkına sahip olurlar. Bu şekilde eğitimizi de ucuza getirebilirsiniz. Ayrıca Green Card sahipleri, ABD’de ehliyet alıp araç kullanabilir. Tüm eyalatlerde yaşayabilir ve çalışabilirler.

Green Card sahibi olmanın çeşitli yolları vardır. Fakat en ucuz ve en kısa yol çekilişe katılmaktır. Bizim Green Card olarak bildiğimiz “Diversity Visa Program” her sene düzenlenir ve bu program neticesinde dünya çapında 55 bin kişi Amerika’da yaşamaya hak kazanır.

Bunun dışında, ABD’de doğum yaparak, ABD’de yatırım yaparak veya 1. derece yakın akraba yoluyla da Green Card alabilirsiniz. Maalesef bu süreç 7 seneden fazla sürmektedir. Green Card çekilişinde kazandığınız takdirde ise 1 sene içinde bu hakkı kazanabilirsiniz. Doğum yaparak Green Card alma yönteminde ise sadece ABD’de doğan çocuk ve anne bu hakka sahip olmaktadır. Diğer kardeşler ve baba Green Card sahibi olmaz.

Green Card Başvuru süreci

Green Card başvuru süreci aslında kolay görünmesine rağmen oldukça uzun ve 4-5 adımdan oluşan bir süreçtir. Buradaki en önemli püf noktası, başvuruların bir kerede ve eksiksiz yapılmasıdır. Yanlış yaptığınız takdirde düzeltme imkanı olmadığı gibi ikinci kez başvuru yapma hakkınız da o sene için yanmış olacaktır. En ufak hatanızda 1 seneniz boşa gitmektedir. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak için American Rüyası aracılığı ile başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Resmi Başvuru formları sadece 1 ay boyunca açık tutulmaktadır. Formlar açıldığında başvuru yapamadığı için çekilişe katılamayan bir çok kişi mevcuttur. Bu sebeple her sene yüz binlerce kişi çekilişi kaçırmaktadır.

Formu doldurduktan sonra size bir Confirmation numarası verilmektedir. Bu numarayı tekrar edinme imkanınız bulunmuyor. Numarayı mutlaka bir kenara kaydetmeli ve saklamalısınız. Sonuçlar sadece bu numara ile kontrol edilebilir. Bunun yaında Green Card başvuru formu doldurulurken en önemli kriterlerden biri fotoğraftır. Her sene Türkiye’den katılan kişiler arasında yaklaşık 120 bin kişi fotoğraf yüzünden elenmektedir. Fotoğraflar verilen ölçülere birebir uygun olmalıdır. Aksi halde başvurunuz diskalifiye olur.

Green Card sonuçları ise başvuruyu takip eden Mayıs ayında açıklanır. Sonuçları Confirmation numaranızla kontrol ettikten sonra çıkan ekranda isminiz yazılı bir not görüyorsanız kazandınız anlamına gelmektedir. Kazanan kişileri çok daha zahmetli işlemler beklemekte olup American Rüyası bu işlemlerin hepsinde size yardımcı olacak hizmeti vermektedir.

    Green Card, Amerikan Vatandaşı olmak isteyen kişiler için verilmektedir. Green Card, ABD Vatandaşlığına geçiş sürecidir. Bu süreçte bir Amerikan Vatandaşı ile aynı haklara sahip olursunuz. Siz de Amerika hayalleriniz gerçekleştirmek istiyorsanız başvurunuzu hemen yapın!

    EPOSTA

    info@americanruyasi.com