Amerika’da Şirket Kurmak İçin Neler Gerekli?

Amerika’da dünya’nın her yerine ticaret yapma özgürlüğü ile birçok yatırımcıyı ve işvereni kendisine çekmektedir.Şirket kurmanızın size uluslararası ticaretin kapılarını açmasının yanında gelecekte belirli anlamlarda oturum alma beklentilerinize de karşılık verebiliyor.

1- Amerika’da online şirket kurmanız vatandaşlık gerekmiyor.

Amerika’da şirket kurabilmek için vatandaş olmanıza, green card sahibi olmanıza veya Amerikan konsoloslukları tarafından onaylanmış bir vizeye sahip olma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.Ortalama şirkert kurulum süresi 2 gündür.

2–Neden Amerika’da şirket kurmak çok popüler ?

2016 yılında Paypal’ın kapanmasından itibaren Amerika’da şirket kurmak, hali hazırdaki durumuna bir kat daha etki kazanmıştır. PayPal aracılığı ile ticaretinize devam etmek için Amerika’da şirket kurup şirket banka hesabı edinmeniz gerekmektedir.Amerika’da şirket kurmak için varolan genel birkaç nedene ek olarak güncel amaçları da sıralayabiliriz.

a-) Türkiye’deki ticaretinizi Amerika’ya taşımak ve Ekonomi bakanlığı teşvikleri ile işinizi geliştirmek
b-) Mobil uygulama ve yazılım projeleri için yatırımcılara daha kolay ulaşmak ve özellikle Delaware Eyaleti iş kanunundan faydalanmak.
c-) Amazon, Etsy ve Ebay gibi sitelerde satış yapmak ve ürünlerinize dünya genelinde alıcı bulmak. Eğer dropshipping yapmayı düşünüyorsanız muhtemelen Amerika’da şirket kurmak sizin için mantıklı bir seçenek değil günün sonunda mutlaka zarar edeceksiniz.
d-) Yatırımcı vizesine ( E-2, E-1 ) başvuruda bulunmak.E-2 vize ile ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz.

3-) Corporation şirketler çifte vergilendirilirken…

Amerika’da genel itibariyle şirketler ya Limited liability Company, LLC (Limited Şirket) ya da Corporation, INC. (Anonim şirket) olarak kurulmaktadır. Büyük çoğunlukta sadece sizin yöneteceğiniz Ticari faaliyet açısından düşünüyorsanız tabiki Amerika’da LLC şirketi kurmanızda fayda var fakat yapacağınız iş ile şirketiniz ilerde ciddi manada yatırım alacağınızı veya hisse senedi satışını gerçekleştireceğinizi düşünüyorsanız Corporation şirket türünü tercih edebilirsiniz. Bu iki şirket türündeki en bariz fark Corporation şirketler çifte vergilendirilirken LLC şirketler tekil vergilendirilir. Bu yüzden 2 defa vergi ödememek adına LLC şirket sahip olduğunuz amaca uygun ise oldukça avantajlıdır.

4-) Delaware, Wyoming, ve Nevada…

Duruma dışarıdan baktığınızda aslında değişen birşey yok.. Karşılaştırma tablolarında Delaware eyaletinde franchise tax var ve Nevada ile Wyomingte yok olarak belirtilmektedir fakat Nevada ve Wyoming te Yıllık raporlama ücretleri bulunmaktadır. Buradan detaylı karşılaştırmayı görebilirsiniz.

LLC şirketler için Eyaletlerin yıllık rapor ödemeleri açısından en uygun eyalet sırasıyla : 52 $ ile Wyoming, 300 $ ile Delaware, 450 $ ile Nevada takip etmektedir.
-Corporation şirketler için yaletlerin yıllık rapor ödemeleri açısından en az* eyalet sırasıyla : 50 $ ile Wyoming, 225 $ ile Delaware, 650 $ ile Nevada takip etmektedir.
-Delaware ve Wyoming eyaletlerinde Business License edinme zorunluluğu bulunmazken, Nevada eyaletinde Business License edinmeniz gerekiyor.
– 3 eyalette de şirket kurulumu ortalama 3–5 günü geçmemektedir.

5-) Şirketimi çoğunlukla Amerika dışarısından yöneteceğim…

Bu şekilde yönetime uygun üç eyalet bulunmaktadır.
Bu üç eyalet (rastgele sıralıyorum);

  • Delaware: Delaware eyaleti dünya üzerinden şirket kurulumu açısından kanıtlanmış bir üne sahip eyalettir. Amerika’daki şirketlerin %50’sinden fazlası ve Fortune 500 listesindeki şirketlerin de %63’ü burada kuruludur. Dolayısıyla işinizle oluşabilecek herhangi bir davada ticari mahkemelerin sahip olduğu tecrübeden dolayı işlemler hızlı ve adil sonuçlanmaktadır. Bu kadar büyük firmaların burayı tercih etmelerinin sebebide budur.
  • Wyoming : Bizce, Amerika’da Şirket kurulumu adına, Delaware eyaletine kıyasla hatırı sayılır avantajları olup fazla üne kavuşmamış bir eyalettir. Delaware’da kurulu bir şirketin sağladığı avantajlara ek olarak yıllık masrafları daha az olan bir eyalettir. Wyoming’te sahip olacağınız şirket ile business license aldığınız zamanda bile eyalete karşı eyalet vergilerinden sorumlu olmazsınız.
  • Nevada : Bu eyalet her ne kadar adını diğer eyaletler ile birlikte duyurmuş olsada aslında sağladığı imkanlar açısından diğer bahsettiğimiz iki eyalete özellikler açısından yakın olsada diğerlerine göre uzaktan yönetim amacıyla tercih edilmesi tartışılır bir eyalettir. Şirket kuracak kişilerin dikkate aldığı kriterler açısından ortalama bir eyalet olup yıllık ücretleri ve formalite işleri diğer eyaletlere göre daha fazladır.

6- Amerika’da yaşıyorum ve şirketimi buradan yöneteceğim

Bu durumda ise amacınız uzun vadeli ise bir şekilde oturum veya vatandaşlıktan geçiyor demektir. Bu durumda şirket kurmak için tercihiniz çoğunlukla yaşamayı düşündüğünüz veya yaşayacağınız eyalet olmalıdır.

Sebebi ise yapacağınız işin doğası gereği almanız gereken izinler olabilir. İşlerinizin daha kolay gerçekleşmesi adına en doğru yol budur.

7-) Amerika’da şirket kurulduktan sonra neler yapmalı ?

a-) EIN (Emloyer Identification Number) — Şirket Vergi Kimlik Numarası

Amerika’da şirketiniz var ise faaliyete geçebilmesi için EIN numarası almanız şarttır. Şirket banka hesabı açılışı için gerekli bir numaradır.
Eğer şirketinizin kurulumu tamamlandıysa 115 $’a EIN numaranızı tedarik edebiliriz.

Detaylı bilgi : Vergi kimlik numaralarını anlamak ?

b-) Amerika’da Adres

Amerika’daki şirketlerin Amerika içerisinde posta kabul edebileceği bir adrese muhakkak ihtiyacı zaman icinde olur. Bu konuda bir çok servis bulunmaktadır. İlk olarak adres kullanımı sağlayan basit düzey servisten bahsedelim. Bu servis sadece şirkete gelen postaların taranıp dijital olarak iletilmesi ve ücret karşılığı kargo edilmesini kapsamaktadır.
ikinci olarak ise sanal ofis hizmetidir ki bu da içerisinde bir çok özelliğer göre fiyatladırması değişmektedir. Sanal ofis size özel tayin edilen bir adrestir, normal adres kullanımı ise bir posta kutusu görevi görmektedir. Peki sanal ofise ihtiyacım var mıdır ?
Sanal ofise ihtiyacınız çeşitli kurumlara kayıt olabilmek veya banka hesabı açtırabilmek için gereklidir. Sanal ofis hizmetini edinme zorunluluğunuz yoktur. Şirket banka hesabınızı birşekilde sahip olduğunuz adres hizmeti ile açtırabildiyseniz almanıza gerek yoktur. Fakat, Ticari Lisans almanız gerekiyorsa o halde sanal ofis hizmeti kullanmanız gerekmektedir. Yine yukarıda şirketlerin Delaware eyaletinde fiziki olarak işi yapıp yapmadığından bahsetmiştik. Eğer Ticari lisans edindiyseniz Eyalet vergisine tabi olursunuz ve ayrıca da sanal ofis hizmeti de kullanmanız gerekmektedir.

😎 Amerika’da Şirket Banka hesabı Nasıl açılır ?

Amerika’da kurmuş olduğunuz şirket için en karmaşık adımlardan biri şirket bağlı bir banka hesabının açılışıdır. Amerika’da şirket banka hesabınızın açılımının yapılması için evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir. Özellikle şirket kurulumu sonrasındaki işletim sözleşmesi ve toplantı tutanaklarınızın bulunması gerekiyor. Ayrı ayrı eyaletlerde bulunan banka şubelerinin şirket banka hesabı açılışı konusunda yaklaşımları farklılık gösterebiliyor. Şirket banka hesabı açabilmeniz için Amerika içerisinden sizin kullanımınıza özel olarak izin verilmiş bir adresiniz yok ise bir sanal ofisin bulunması gerekmektedir. Amerika içerisinde yaşayanlar kendilerinin adresini kullanabileceği için Amerika dışarısından şirket kurmuş olan kişiler sanal ofis hizmeti kullanmaları gerekiyor. Şirketinizin banka hesabı olarak kullanımı açısından en avantajlı olan bankalardan Bank of America’yı tercih edebilirsiniz. ATM kartını yurt dışında gerek şirket harcamalarınıza gerekse nakit çekiminde kullanabilirsiniz. Eğer Amerika’da şirket banka hesabınızı Amerika’ya ziyaret ederek gerçekleştiremeyecekseniz bu hizmeti uzaktan alabileceğiniz muhasebe firmaları bulabilirsiniz. fakat burada dikkat etmeniz gereken husus açılışı uzaktan sağlanan banka hesapları için;

– Herhangi bir hesap limitinin olup olmadığı ve,
– Kurumlarca(PayPal, Amazon, Etsy, Ebay) kabul görüp görmediğidir.

9-) Amerika’da Şirketimi nasıl yönetebilirim ?

Amerika’da şirket yönetimi uzaktan yapılacak işlerin belirli alanlar olması itibariyle oldukça kolaydır. Amerika içerisinden yönetilicek ise ilave sorumluluklar bulunmaktadır.

Nasıl fatura keserim ?

Amerika’daki şirketinize ait faturanızı kendiniz düzenleyebilmektesiniz, şirketi kurulumunu yapmış olduğunuz acentadan dijital kaşenizi istemeyi unutmayınız. Fatura olarak, herhangi bir matbaa dan fatura koçan’ı bastırmanıza gerek bulunmamaktadır. Önem arzeden konu şirketinizin ismi, adresi ve resmin telefon numarasının bulunmasıdır. Format hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebeciye ihtiyacım var mıdır ?

Amerika’da şirketiniz için çok farklı kalemler altında bir hacminiz bulunmuyorsa genel olarak bir muhasebeci ile çalışmaya ihtiyacınız olmadığı gibi aynı zamanda zorunluluk da arz etmemektedir. Eğer uzaktan yönetiyorsanız belirli bilmeniz gerekenler haricinde size bir muhasebeci ile çalışma zorunluluğunuz bulunduğunu söyleyenlere itibar etmeyiniz. Fakat Amerika içerisinde işinizi yürütüyorsanız ve ek olarak işçi de çalıştırıyorsanız bu durumda zorunluluktan ziyade ihtiyaçtan dolayı bir muhasebeci ile çalışmanızda fayda bulunuyor.

Sonuç olarak, kabul etmek gerekir ki Amerika’da şirkete sahip olmanız dahil olunan ekonomi gereği kişilere birçok avantaj sağlamaktadır. Özellikle katma değerli gelir elde etme konusunda. Amerika’da şirket kurulumu ise zorluğu olan adımlar içermemekte fakat dikkat edilmesi gereken hususlar içeriyor. Bu sebeple sadece şirket kurmuş olmak için kurmak yeri geldiğinde beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

    Green Card, Amerikan Vatandaşı olmak isteyen kişiler için verilmektedir. Green Card, ABD Vatandaşlığına geçiş sürecidir. Bu süreçte bir Amerikan Vatandaşı ile aynı haklara sahip olursunuz. Siz de Amerika hayalleriniz gerçekleştirmek istiyorsanız başvurunuzu hemen yapın!

    EPOSTA

    info@americanruyasi.com